Saadaval on juba tänavaastased masinkogutud seemned! Seemned on kogutud hästisäilinud Pärnu-, Lääne- ja Harjumaa looduslikelt niitudelt.

Seemnete kogumine

Kogume looduslike taimede segusid otse Eesti loodusest. Meie käsutuses on Eesti tingimustes täiesti unikaalne seemnekoguja, millega saame korjata niidutaimede seemneid otse looduslikelt rohumaadelt. Kogu tehnika on mobiilne ja väga paindlik. Saame seemneid koguda lisaks tavalistele niitudele ka keerulistes tingimustes, näiteks puisniitudelt ja soistelt aladelt. Meie seemnekoguja võimaldab korjata väga erinevate taimede seemneid. Kuna kogumise kõrgus on reguleeritav, saame korjata taimedelt, mille õisikud on päris maadligi ja ka nendelt, mille õisikud kõrguvad meetri ja rohkema kõrgusel. Meie tehnika on mobiilne ja jõuame sellega ka kaugemate ja raskesti ligipääsetavate niidulappideni, kustahes need Eesti piires ka asuma peaksid. Omame pikaajalisi kogemusi niitude taastamisel ja oskame leida just teie nõudmistele vastava doonorala. Kui aga omate ise sobivat korjeala, teeme korjamist teenusena.

Teadusprojektide ja looduslike lillepeenarde jaoks kogume looduslikke seemneid ka käsitsi. Nii saab koguda just neid liike, mida vaja.

Vajad seemneid?

PANE TÄHELE!

Meie laojääk on reeglina väike ja kogume seemneid peamiselt tellimisel. Seega, kui kavatsed kasutada looduslike taimede seemneid oma haljastuses, telli seemned ette. Suvel kogutud seemneid on võimalik külvata juba sama aasta sügisel või ka järgneva aasta kevadel.

  • Hästi idanevad vaid kohalikesse oludesse sobivad seemneid. Konsulteeri meie spetsialistidega või kutsu meid ala üle vaatama.

  • Võibolla vajad ka maastikuhoolduskava? Kaardistame sinu loodusväärtused ja teeme koostööd maastikuarhitektidega.

  • Erinevate seemnesegude hinnad on küll erinevad, kuid kokkuvõtteks ei lähe looduslike seemnetega haljastamine oluliselt kallimaks kui murukülv.

  • Käsitsi korjatud seemned on masinaga korjatutest kallimad. Kasuta neid lillelaikude loomisel või külva lillepeenrasse.

Telli seemned

Masinaga kogutud seemned

Seemnekoguja tööorganiks on eripikkuste harjastega hari, mis pööreldes haarab taimedelt nende küpsed seemned kannab need seejärel kogurisse. Valmimata seemned on taime küljes kinni ja neid masin ei korja. Taimed ise kogumise käigus kannatada ei saa ja see võimaldab seemneid koguda ühel aastal samalt alalt ka mitu korda. Pärast seemnekorjamist võib alalt heina teha või loomi karjatada. 

Kogutud seemnesegu sisaldab väga paljude erinevate taimeliikide seemneid ja neid ei ole võimalik, ega enamasti ka vajalik, teineteisest lahutada. Kogutav materjal sõelutakse kasutades segus olevate suurimate seemnete mõõtmetele vastavat sõela. Sõelutud segus on aga alati vähesel määral muid taimseid osi (õielehed, lehtede fragmendid), seemned on aga alati massilt suures enamuses, sest muud kuivanud taimeosad on väga kerged.

Ehkki masinaga kogutud seemnete täpne koostis ei ole enamasti teada, pannakse kogumisel kirja nii kogutava niidu tüüp kui ka olulisemad korjatavad liigid. Seemneid ostes konsulteeri alati meiega, et saaksid oma mullale ja keskkonnatingimustele sobiva seemnesegu.

Liigiti kogutud seemned

Kogume looduslike taimede seemneid ka liigikaupa. See on käsitöö ja seemnete kogumine ning puhastamine on väga aeganõudev. Seetõttu on seemned oluliselt kallimad kui masinaga kogutud. Suurte pindade haljastamine kujuneb nii väga kalliks ja meie seemnekogumisvõimekusel on samuti piirid. Suurte pindade jaoks küsi meilt ikka masinkogutud seemneid.

Liigiti kogutud seemned sobivad aga suurepäraselt dekoratiivsete looduspeenarde loomiseks ja muidu igava murupinna sisse liigirikaste laikude loomiseks. Kogume liigiti peamiselt kauniõielisi liike.

Looduslikud lilleliigid on suurepärased ja loodussõbralikud alternatiivid aianduspoest ostetavatete kultuurtaimede asemel nii linnahaljastuses, lillepeenral või kivilinna rõdukastis.

OÜ Nordic Botanical

+372 53 480 861